Kupittaan kärki -kumppanuushanke, Turku
Palvelut
Kouvolan Valkealaan rakennetaan uusi monitoimitalo elinkaarimallilla.
Rakennamme Valkealaan monitoimitalon elinkaarimallilla. Vastaamme hankkeen suunnittelun ja rakentamisen lisäksi kokonaisvaltaisesti sen palveluista ja ylläpidosta 20 vuoden ajan.
Monitoimitaloon toteutetaan tilat perusopetukselle ja varhaiskasvatukselle. Teemme tilat 770 lapselle ja nuorelle esi- ja alkuopetuksen, sekä perus- ja erityisopetuksen käyttöön. Rakennukseen sijoittuvat myös lähikirjaston, nuorisopalveluiden, valmistuskeittiön ja perhekeskuksen tilat. Monitoimitalo tarjoaa myös kuntalaisille ja yhdistyksille ilta- ja viikonloppuaikaan monipuoliset harraste- ja toimintamahdollisuudet. Lisäksi toteutamme pyörä- ja oleskelukatokset monitoimitalon pihaan.
Kiinteistön bruttoala on noin 11 400 neliömetriä. Monitoimitalo otetaan käyttöön alkuvuodesta 2024, kokonaisuudessaan hanke valmistuu kesällä 2024.
Rakennukseen toteutetaan tilat joustavalle perusopetukselle. Muunneltavuus luo monipuolisia mahdollisuuksia erilaisia käyttötarkoituksia varten. Molemmissa päissä rakennusta on omat piha-alueet pienille ja isommille oppilaille ja monitoimitalon käyttäjille. Pihoilla huomioidaan pelit, leikit ja liikkuminen. Mahdollisuuksia on myös oppimiselle luonnon ympäristössä ja tilaa rauhoittumiselle luonnossa. Monitoimitalon pihapiirissä sijaitsee Likolampi.
Eri käyttäjäryhmillä on mahdollisuus vaikuttaa suunnittelun edetessä hankkeen sisä- ja ulkotiloihin.
Katso Kouvolan kaupungin video harjannostajaisista
Tilat tehokkaaseen käyttöön – uusi monitoimitalo ei seiso tyhjillään